Во гостување во Топ тема на ТВ Телма, Марија Митева, портпаролка и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, се осврна на актуелните прашања и ја изложи визијата на партијата за иднината среде контроверзии и обвинувања. Во емисијата, гостинка беше и потпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за хаосот од кризата корона

Митева говореше за хаотичните сцени со долги редици за вакцини во соседна Србија за време на кризата со корона вирусот. Таа посочи на создавањето паника кај граѓаните, особено во врска со недостигот на храна. Вака ДУИ и СДС ја управуваа корона кризата.

Преглед на изборна програма: реални мерки за напредок на Македонија

За време на интервјуто, Митева нурна во претстојната предизборна програма на ВМРО-ДПМНЕ. Таа ги увери гледачите дека партијата е посветена на презентирање на реален план кој ги надминува празните ветувања. ВМРО-ДПМНЕ има за цел да воведе опипливи мерки кои се промоција на проекти и идеи, предвидувајќи ја иднината на Македонија во следните 4 плус 4 години. Митева ја истакна посветеноста на партијата за долгорочни решенија, нагласувајќи ја потребата од сеопфатен и одржлив пристап.

Заложба на опозицијата: Силен глас за промени

Митева ја подвлече улогата на ВМРО-ДПМНЕ како мотивирана опозициска сила решена да донесе позитивни промени во Македонија. Со стручен тим кој активно работи на детална програма, партијата има за цел да ги реши клучните прашања што ги засегаат граѓаните.

Нашите мерки ќе бидат афирмативни ,одразувајќи посветеност на долгорочниот просперитет на Македонија. Тие нема да видар празни ветувања.

Kонтинуирано застапување на ВМРО-ДПМНЕ

Како што течеше емисијата, Митева ја повтори определбата на ВМРО-ДПМНЕ да биде гласот на народот. Партијата ветува дека ќе ја информира јавноста за погрешните политики на владата на СДС. Митева предупреди да не се изнесуваат погрешни наративи и ја потврди посветеноста на партијата на вистината и транспарентноста.

Критиките на Кузеска

„Кажувате да стигнат до парче леб-вие кажувавте дека нема да има храна на рафтовите, а не дека ќе стигне до поскап леб, вие кажувавте дека нема да има струја, а не дека ќе има 80 отсто субвенции од државата. Спомнавте негативни политики, пописот е негативна политика? Да се знае колку луѓе живеат тука, да може да се предвидат политиките и ние и вие што ги предвидуваме во програмите. Имате 250 ботови на твитер, да не ви ги читам, таа ексел табела која некој ја креирал и поради некои односи сега сметал дека треба да ја сподели со јавноста, истите тие, ќе кажете не се креирани од нас. На истите тие профили погледнете, 61 за влада без една националност и тоа со зборот со кои не сакаат така да се нарекуваат. Сакате да кажете дека има 250 луѓе кои не знаеме кои се и шеруваат и пишуваат статуси со говор на омраза на твитер,“ постави прашање Богданка Кузеска, портпарол на СДСМ, 

Откривање на вистината зад падот на рејтингот

Митева сподели неколку тешки сознанија со Кузеска, истакнувајќи ги потенцијалните стапици на играта за обвинување во политиката.

Митева сугерира дека немилосрдното барање виновници може да доведе до значителен пад на рејтингот на јавноста, нагласувајќи ја потребата за попроактивен и поодговорен став.

Митева тврди дека покажувањето со прст само ја влошува ситуацијата и СДС да преземе одговорност за последиците од политичките одлуки

Ботови и Фејсбук промоција без резултати

Митева ја советуваше Кузеска, да се види колку средства се трошат за Фејсбук реклама и промоција на лидерот на СДСМ, а тоа не дава никаков резултат

Одговор на СДС: ВМРО-ДПМНЕ советува саморефлексија

Како директен одговор на обидот на владата на СДС да ја префрли вината, Митева советуваше интроспекција. Таа ја повика владата да се фокусира на внатрешни работи, како што е финансирањето на кампањата, наместо на префрлање на вината. Интервјуто го истакна проактивниот став на ВМРО-ДПМНЕ во решавањето на проблемите и поттикнувањето на отворената комуникација.

 

Извор: 24info

Извор Слободен печат