На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Поради изведување градежни активности на експресен пат А4 Штип-Радовиш, утре, од 17 часот сообраќајот на потег Бучим – Радовиш, ќе се изведува по паралелен пат со ограничена бризна од 30-60 км/ч. Пренасочувањето се врши поради изведување на асфалтерски работи на истиот потег на главниот пат, соопшти АМСМ по известување од СТРАБАГ АГ.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.