Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ за првпат во кариерата беше запрен во полуфиналето на Австралија опен, откако рано утринава беше надигран од Јаник Синер (3:1). Ѓоковиќ лесно испушти два сета, освои само три гема во нив, што никогаш не му се случило на Грен слемовите, па на прес-конференцијата – откако му честиташе на Италијанецот – рече дека и самиот „бил во шок“ поради очајното ниво на тенис што го покажа.

Новак Ѓоковиќ испадна од Австралија опен

Според негово признание, тоа беше еден од неговите најлоши настапи на Грен слемовите, а Јаник Синер ги предупреди медиумите „да не се занесуваат премногу со победата“ бидејќи забележал дека нешто не е во ред со Ѓоковиќ. Во изјава за медиумите, тој ја даде својата пресуда за она што може да го види од прва рака.

Во првите два сета видов дека не ја погоди добро топката, не ја погоди најдобро што може, исто така не се движеше добро. Мислам дека не беше фокусиран како што обично види го на вакви натпревари. Го забележав тоа, изјави Синер, кој не се измачи премногу за оваа победа.

По ваквите грешки Ѓоковиќ не можеше брзо да се опорави.

Но, гледате, треба да бидете подготвени ако тоа се промени, што се случи во третиот и четвртиот сет кога игравме на исто ниво. Исто така, Новак е најдобриот повратник во историјата, а немаше брејк шансата и статистиката зборува многу. Се случува во тенисот да имате лош ден и тогаш е многу тешко да се победи. Во првиот сет видов дека не играше добро, но се обидов да играм на мое ниво, додаде Италијанецот

Самиот Ѓоковиќ зборуваше за тоа дека целиот турнир не го одиграл на нивото што го очекувал од себе, односно бил само задоволен од тоа како одиграл против Адријан Манарино, но се уште не ја знаеме причината за тоа. Ѓоковиќ пред почетокот на турнирот заработи повреда на зглобот поради која извесен период беше надвор од ритам, потоа настина и едвај дише на жешкото австралиско сонце, а имаше и некои тактички грешки поради кои се расправаше со Иванишевиќ.