Во центарот на Скопје денеска се одржа протест во кој учесниците дадоа поддршка на терористите од Хамас.

Ова следува откако повторно ескалираа судирите меѓу израелската армија и терористичката организација Хамас во реонот на појасот Газа.

 

Инаку досега голем број на светски и европски држави, додоа  поддршка на Израел и ја повикаа Палестина да го запре рекетирањето. Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го палестинскиот претседател Махмуд Абас да престане да го ракетира Израел.

Париз вчера беше еден од градовите каде властите го забрани протестот за  поддршка на Палестинците во Појасот Газа

Полицијата нареди затворање на продавници во работничка населба на северот на Париз, од каде што требаше да започне прошетката, откако судот потврди дека не смее да се одржи.

Полицијата во Атина пак  со водени топови и солзавец ги растера  демонстрантите  кои излегоа да им дадат поддршка на Палестинците.