Во обид да се зајакне регионалната соработка и да се решат дипломатските тензии, министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Герапетритис, ќе тргне на патување во  Македонија. Целта на неговата посета е да присуствува на Самитот и Министерскиот самит на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, како што соопшти грчкото МНР. Овој дипломатски ангажман следи по периодот на затегнати односи меѓу двете земји, предизвикани од контроверзиите околу употребата на терминологијата како името Македонија без придавката Северна во давањето заклетва на Гордана Силјановска Давкова, претседателот на Македонија.

Посета на грчкиот министер за надворешни работи

Претстојната посета на грчкиот министер за надворешни работи  во Скопје следи по период на дипломатско заладување меѓу Грција и  Македонија. Тензиите ескалираа по инаугурацијата на македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова на 12 мај, каде таа го изостави уставното име, што предизвика загриженост и критики од грчката страна.

Толкување на Договорот од Преспа

Грчката влада употребата на „Македонија“ во претседателската заклетва ја толкува како кршење на Договорот од Преспа. Овој договор, потпишан во 2018 година, имаше за цел да го реши долгогодишниот спор за името меѓу двете земји. Грција смета дека изоставувањето на договореното име е прекршување на меѓународните договори и непочитување на дипломатскиот напредок постигнат преку Договорот од Преспа.

Политички последици и опозициска критика

Акциите на претседателката Силјановска Давкова одекнаа низ грчкиот политички терен, при што опозициската партија СИРИЗА започна напади врз премиерот Мицотакис и неговата владејачка партија Нова демократија. СИРИЗА ја обвинува владата дека не го спроведува целосно Договорот од Преспа и бара ратификување на три меморандуми поврзани со договорот, кои допрва треба да бидат презентирани во Собранието.

Македонски одговор и посветеност на договорот

Како одговор, новата македонска влада ја потврдува својата посветеност на Договорот од Преспа. Христијан Мицкоски, мандатарот на новата влада, го нагласува почитувањето на одредбите од договорот од страна на Владата и ја повикува Грција да возврати. Македонската влада планира да претстави документ со детали за спроведувањето на договорот од двете страни.

Истовремено, очекувам нашиот јужен сосед, вториот потписник, да ги поддржи и почитува одредбите од договорот. Составивме документ кој ги опишува нашите соодветни имплементации и имаме намера да го споделиме со оние кои се заинтересирани за придржување кон билатералниот меѓународен договор од двете страни.

САД и Франција ја повикуваат Македонија да ги почитува меѓународните договори – Мицкоски информираше дека е подготвен документ кој покажува колку секоја од страните го спроведувала Договорот од Преспа

Дипломатска посета и идни изгледи

Деталите за маршрутата на грчиот министер за надворешни работи, Герапетритис и потенцијалните средби со македонските претставници остануваат необјавени од грчкото Министерство за надворешни работи. Спротивно на тоа, македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, ќе претседава со Годишниот состанок на Регионалниот совет за соработка (РСС) како дел од неговата улога во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), со фокус на регионалната соработка и стратешкото планирање.