– Украина денеска експресно одговори на пораката од Кремљ дека проширувањето на НАТО кон Украина ќе претставува преминување на црвената линија за Русија

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, реагираше на Твитер откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков предупреди дека ставот на Владимир Путин е дека воведувањето воена инфраструктура во Украина за Москва ќе значи преминување на црвената линија, пренесопа британските медиуми.

“Црвените линии на Путин се ограничени на границите на Русија. На нашата страна од границата, сами можеме да процениме што да правиме, во интерес на украинскиот народ, државната и европската безбедност “, напиша Кулеба на Твитер.