Шпанија во рамки на групата Е од 18 часот во Севиља е домаќин на Словачка, додека во истиот термин Шведска и Полска ќе играат во Санкт Петербург.

Шведска е првопласирана во групата со четири бодови и обезбеди пласман во нокаут фазата. Словачка е втора со три бодови, Шпанија со бод помалку е третопласирана, додека Полска влегува во завршниот дуел со еден освоен бод.

Во „реприза“ од последното европско финале, вечерва од 21 часот во Будимпешта играат Португалија и Франција, додека во Минхен, германската репрезентација ја пречекува Унгарија.

Франција е првопласирана во групата Ф со четири бодови и веќе обезбеди пласман во осминафиналето на ЕУРО2020. Германија со три бодови е второпласирана, пред актуелниот европски првак Португалија, која има ист број бодови, но послаба гол-разлика, додека Унгарија е четвртопласирана во групата со еден бод.

Распоред на натпревари во осминафиналето на ЕУРО2020:

Сабота – 26 јуни

18:00, Амстердам: Велс – Данска

21:00, Лондон: Италија – Австрија

Недела, 27 јуни

18:00, Будимпешта: Холандија – 3Д/Ф

21:00 Севиља: Белгија – 3 А/Е/Ф

Понеделник, 28 јуни

18:00, Копенхаген: Хрватска – 2Е

21:00, Букурешт: 1Ф – 3 А/Ц

Вторник, 29 јуни

18:00, Лондон: Англија – 2Ф

21:00, Глазгов: 1E – 3 Б/Ц/Д.