Српските медиуми се убедени на висок пласман на Ураганките.

Годинешната Евровизија се одржува во Ротердам во арената “Ahoy”.

Како и претходните вечери, водителскиот тандем се ТВ лицата Шантал Јанзен и јан Шмит, двојната холандкса евровизиска претставничка Едисилија Ромбли и јутјуб ѕвездата Ники де Јегер.