Од нив, 22 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а осум возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 101 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 162 надвор од населено место, соопштија денеска од МВР.

Засилените акциски контроли, најавуаат, продолжуваат и во наредните денови.