Русија е во жалост откако 133 лица беа убиени во петокот вечерта во напад на преполна концертна сала надвор од Москва. Знамињата се на половина копје, многу настани се откажани, а ТВ каналите ги ажурираа своите програми. Повеќе од 140 луѓе беа повредени кога вооружени лица влегоа во градското собрание на Крокус пукајќи неселективно пред да го запалат.

АНАЛИЗА: Бројката на загинати е речиси 100 – Како и зошто се случи терористичкиот напад?

Сведоци

„Сите бегавме да се спасиме. Беше гласно, како пукање на петарда, како огномет, како рафал од автоматско оружје. Слушнав веднаш зад мене, многу блиску“, вели сведок за Ројтерс.

Одговорноста ја презеде ИД

Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава. Напаѓачите биле во маскирни костими и панцири и добро подготвени за овој напад. Во саботата, медиумот на ИД објави слика од четворицата маскирани мажи за кои тврдат дека биле вклучени во нападот.

Групата подоцна објави многу графички снимки од нападот. На видеото, кое Би-Би-Си го потврди како вистинито, се гледа како еден од вооружените напаѓачи отвора оган врз неколку луѓе.

Се огласи Путин

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека сите четворица вооружени лица кои го извршија нападот се уапсени.

Во своето телевизиско обраќање во саботата, Путин го осуди масакрот – најсмртоносниот во Русија во речиси 20 години – како „варварски чин на тероризам“ и ги повтори претходните сугестии на руските безбедносни служби дека напаѓачите се обиделе да побегнат во Украина.

Украина се иззема од одговорност

Киев го отфрли тврдењето дека некако бил вклучен во нападот, нарекувајќи го „апсурдно“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го обвини Путин дека сака да ѝ нареди на Украина „Овој бескорисен Путин, наместо да се занимава со своите граѓани, да им се обраќам, молчам еден ден – размислувам како да го донесам ова во Украина“, рече Зеленски во обраќањето.

Предупредување за нападот

Американскиот Национален совет за безбедност соопшти дека ја предупредил Русија за потенцијален напад на ИД, вклучително и концерти во Москва претходно овој месец. Кремљ потоа го отфрли како „пропаганда“ и обид на Вашингтон да се меша во неодамнешните руски избори.

Руските служби сепак добиле информации за терористички напад?

Осуда од Белата куќа

Во саботата Белата куќа соопшти дека го осудува „грозоморниот“ напад и ја опиша ИД како „заеднички терористички непријател кој мора да биде поразен насекаде“.

Ден на жалост, граѓаните од цел свет се солидаризираат

Денеска е ден на жалост во Русија. Освен во Русија, луѓето продолжуваат да доаѓаат во руските амбасади ширум светот.

Ден на жалост во Русија: Откажани манифестации, засилени безбедносни мерки, литургија во спомен на жртвите

Таква е ситуацијата и во Скопје да остават цвеќе во знак на сочувство за загинатите во нападот во „Крокус сити хол“ во Москва пред два дена.