Рускиот претседател Владимир Путин  имаше телефонски разговор со иранскиот претседател Ебрахим Раиси за да се осврне на неодамнешниот напад на Техеран врз Израел, кој Кремљ го опиша како „одмазднички мерки“ во услови на ескалација на тензиите на Блискиот Исток.

Ставот на Путин

Во својот прв јавен коментар за иранскиот напад, Путин ја припиша моменталната нестабилност на Блискиот Исток на нерешениот конфликт меѓу Палестинците и Израел.  Путин повика на воздржаност од сите страни за да се спречи понатамошна ескалација на конфликтите во регионот.

Одмазднички напад на Иран

Доцна на 13 април, Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел како одмазда за израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија на 1 април. Нападот на конзулатот резултираше со смрт на седум членови на корпусот на иранската револуционерна гарда, вклучително и двајца високи команданти.

Договор на лидери

За време на разговорот меѓу Путин и Раиси, двајцата лидери се согласија за итна неопходност за прекин на конфликтот меѓу Хамас и Израел во Појасот Газа. Тие, исто така, ја истакнаа важноста од справување со предизвикувачката хуманитарна ситуација во регионот и ја истакнаа потребата од политичко и дипломатско решение на кризата.

Овој разговор ја нагласува сложената динамика што се игра на Блискиот Исток и напорите на клучните чинители да се движат и да се справат со тековните предизвици во регионот.