Тајниот дипломатски дострел на Вашингтон, чија цел е смирување на тензиите меѓу Израел и Иран, излезе на виделина, расветлувајќи ги напорите зад сцената за ублажување на ризикот од понатамошна ескалација во регионот, но и спасување на лицето на Израел.

Барање за спасување на лицето на Израел после иранската одмазда

Според извештаите од веб-страницата Крејдл, тајни дипломатски канали биле користени од Соединетите држави за да го одвратат Техеран да се одмазди на израелски напад. Целта било да му се даде можност на Тел Авив да одржи привид на достоинство по значителниот одмазднички напад од страна на иранските сили.

Ирански одговор на американското барање

Ирански воен безбедносен функционер откри дека САД му пристапиле на Иран, барајќи дозвола за Израел да изврши „симболичен удар за зачувување на лицето“ после иранските одмазднички дејства со беспилотни летала и балистички ракети.

„САД побараа од Иран да не возвраќа на тој напад“, изјави претставникот.

Иран брзо го отфрли американскиот предлог, при што ирански официјален претставник потврди дека Техеран „целосно го отфрлил“ предлогот. Одбивањето беше пренесено преку дипломатски посредници, нагласувајќи го цврстиот став на Иран против каква било израелска агресија на негова територија.

Дипломатски канали и предупредувања

Истакнувајќи ја сериозноста на одговорот на Иран, официјални лица од Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) лично го упатија укорот до швајцарскиот амбасадор во Техеран. Овој неконвенционален пристап служеше како остро предупредување за САД во врска со непоколебливата решителност на Иран.

Во позадината на ескалацијата на тензиите, американските воени претставници очекуваа воздржан израелски одговор, првенствено насочени кон локации надвор од иранската територија. Сепак, неизвесностите продолжија бидејќи Тел Авив допрва треба да го финализира својот курс на дејствување, што поттикна тековни размислувања во военото раководство на Израел.

Пркосниот став на Израел

Незакочен од најавата за одмазда, Израел остана решителен во својата решеност да одговори на агресивните маневри на Иран. Генерал-полковник Херзи Халеви, началник на Генералштабот на израелската армија, ја повтори посветеноста на Израел да возврати на нападот на ракети и проектили лансирани од Иран.

Иранскиот заменик министер за надворешни работи, Али Багери Кани, издаде строго предупредување, тврдејќи дека одговорот на Техеран на каква било израелска провокација ќе биде брз и решителен. Истакнувајќи ја подготвеноста на Иран да возврати за неколку секунди, Кани ја нагласи непоколебливата решителност на Иран пред надворешната агресија.

Како што се развиваат дипломатските чекори среде ескалацијата на тензиите, деликатната рамнотежа на силите на Блискиот Исток виси на конец. Сложената интеракција на геополитичката динамика ја нагласува тежината на ситуацијата, при што потенцијалот за понатамошна ескалација останува причина за загриженост.