Европскиот пат на Македонија минува низ Грција и може да остане затворен доколку не се почитува Договорот од Преспа, повтори грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во интервју за грчкиот весник „Та неа“, пренесува агенцијата МИА. Мицотакис ја нагласи важноста да се придржува до договорот, наведувајќи: „

Кога некој ќе го повлече јажето, треба да биде подготвен да се скине. И ако отстапат од договорениот курс, треба да знаат дека ќе наидат на затворен пат кон Европа. Пат кој минува низ Грција и бара почитување на меѓународното право“.

Европскиот пат на Македонија во ризик

Грчкиот премиер ја испрати оваа порака до македонските власти во услови на владина транзиција по претседателските и парламентарните избори, каде ВМРО-ДПМНЕ излезе како победник. Оваа транзиција го врати уставното име на Македонија во центарот на вниманието на надворешната политика на земјата.

Повторно се разгоре спорот за името

Шест години по потпишувањето на Договорот од Преспа, уставното име на Македонија повторно стана фокусна точка во надворешната политика на земјата. До 2018 година, речиси три децении, Атина и Скопје спореа околу името на државата. Во изминатите две недели имаше остри размени за тоа како и кога треба да се користи новото уставно име, Северна Македонија.

Ставот на идното лидерство

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер, најави дека ќе тргне по патот на новата претседателка на државата Гордана Силјановска Давкова. Давкова во својата заклетва го употреби само името „Македонија“, јасно кажувајќи дека нема да се откаже од него во јавноста, повикувајќи се на нејзиното лично право на самоопределување.

Позиции на политичките партии

И ВМРО-ДПМНЕ и Нова демократија во Грција беа во опозиција кога се потпиша Договорот во Преспа. И покрај нивното противење на договорот, тие се изјаснија дека ќе го почитуваат како меѓународен договор.

Потегот на Сириза

Во меѓувреме, опозициската партија Сириза, потписничка на Договорот од Преспа, најави дека планира да ги достави на ратификација трите меморандуми со Македонија. Овие меморандуми чекаат одобрение од пратениците веќе шест години.