Оваа вест ја пренесува неделникот Фокус од, како што велат, добро упатени извори.

Според првичните информации претресите се поврзани со случајот познат во јавноста како „Плацеви на Водно“, во кој што освен Груевски, осомничени се и Ристо Новачевски, Сашо Мијалков, Орце Камчев, неговата мајка Ратка Камчева и Ненад Јосифовиќ.

Како што неодамна откри неделникот „Фокус“, освен плацевите на Водно во истрагата биле откриени и уште неколку стана на Груевски, два нови во зградата на „Бихачка“ каде живееше во стан дуплекс.

На бизнисменот Орце Камчев му беше одреден притвор како осомничен во овој случај, иако се гони и за „Импeрија“.

Овој предмет го отвори сега згаснатото СЈО, односно надлежен обвинител е Лиле Стефанова.