Туск ги образложи деталите.

„Имаме девет осомничени кои се уапсени и обвинети за директна вмешаност во саботажа во Полска по налог на руските служби“, рече тој.

Туск, исто така, додаде дека апсењата се поврзани со серија подметнати пожари и обиди за палење. Според него, станува збор за ангажирани мажи, меѓу кои и државјани на Украина, Белорусија и Полска. Сега не се води само истрага, туку и голема операција за елиминирање на овој вид закана и на тој начин апсење на други потенцијални криминалци“, изјави полскиот политичар.

Претходно, на 13 мај, полската државна противпожарна служба извести дека избувнал голем пожар во трговски центар во северниот дел на Варшава. Имаше обид да се запали фабрика за бои во Вроцлав, до која има хемиска фабрика. Тогашните приведени беа обвинети и за саботажа во Литванија и запалување на магацин на ИКЕА. Туск тврдеше дека „тие биле нарачани од руските служби, тоа било откриено без никакво сомневање“.

Тогаш беше објавено дека полските безбедносни служби откриле и демонтирале слушалка во градот Катовице во просторијата каде што требало да се одржи состанок на Советот на министри.

Последниве денови Полска одлучи да одвои 2,5 милијарди долари за зајакнување на безбедноста на нејзините источни граници. Полска ќе изгради 400 километри утврдувања долж границата со Русија и Белорусија.