Демонстрантите во Грузија фрлаа молотови коктели  и камења врз полицијата, откако парламентот ја даде својата првична поддршка за нацрт-законот за „странски агенти“, за кој критичарите велат дека претставува авторитарна промена, пренесува Reuters.

Полицијата во центарот на главниот град Тбилиси употреби водени топови и солзавец во обидот да растера илјадници демонстранти, кои стравуваат дека нацрт-законот може да им наштети на надежите на јужнокавкаската земја за членство во Европската унија.

Законот, поддржан од владејачката партија Грузиски сон, ќе бара од сите организации кои добиваат повеќе од 20 отсто од своето финансирање од странство да се регистрираат како „странски агенти“ или ќе се соочат со значителни казни.

Критичарите велат дека тоа потсетува на законот од 2012 година во Русија, кој оттогаш се користи за сузбивање на несогласувањата.

Грузиската претседателка Саломе Зурабичвили, која сака да стави вето на законот ако го помине нејзиното биро, рече дека е на страната на демонстрантите.

„Вие ја претставувате слободна Грузија, Грузија која својата иднина ја гледа на Запад и нема да дозволи некој да ја одземе оваа иднина“, рече таа во обраќањето снимено во САД, каде што е во официјална посета.

„Овој закон никому не му треба… секој што гласал за овој закон го прекршил уставот“, рече таа.

Парламентот, сепак, може да го надмине нејзиното вето.

На скалите пред зградата на парламентот се лекуваа луѓе кои страдаа од ефектите на солзавецот.

„Дојдов овде затоа што знам дека мојата земја припаѓа на Европа, но мојата влада не го разбира тоа“, рече 30-годишниот демонстрант Деметри Шаншиашвили.

„Тука сме да ја заштитиме нашата земја бидејќи не сакаме повторно да бидеме дел од Русија“, додаде тој, мислејќи на речиси два века што Грузија ги помина како дел од Руската империја и Советскиот Сојуз.