Експертите предупредуваат дека веќе 15-те земји-членки на ЕУ не можат целосно да ги исполнат условите за членство што ги бараат земјите од Западен Балкан. Се наведува дека како Бугарија и Романија беа примени во друштвото, но и Хрватска, на која и прогледаа „кроз прсти“.

Дури во 2004 година, 9,5 земји станаа полноправни членки, бидејќи само половина од Кипар беше примена, наведува ИФИМЕС.

– (Не) дејствувањето на ЕУ е најилустративно на примерот на дијалогот меѓу официјален Белград и Приштина за нормализирање на односите во кои ЕУ е медијатор. Иако т.н. Договорот од Брисел потпишан на 19 април 2013 година, во најголем дел, не е имплементиран. ЕУ го водеше дијалогот неподготвен и прилично нетранспарентно, додека од друга страна ЕУ постојано ги повикуваше земјите од Западен Балкан да бидат транспарентни. Ова се покажа и во случаите на затајување данок за одредени транснационални компании, што се случи во земјата-членка на ЕУ, Луксембург, во времето кога премиер на таа земја беше поранешен претседател на Европската комисија Жан-Клод Јункер (ЕПП ) Постојат бројни примери на нетранспарентност и дискутабилна улога на ЕУ во меѓународните односи, велат од институтот.

Аналитичарите сметаат дека 18 милиони жители на Западен Балкан не сочинуваат половина од населението во Полска и не претставуваат никаква закана за интеграција на 450 милиони жители и дека тие можат релативно брзо да се интегрираат во ЕУ доколку има политичка волја од страна на земјите-членки на ЕУ. Прашањето за проширување на ЕУ е првенствено прашање на постоење на политичка волја за проширување, односно прием на нови држави во членството во ЕУ, велат од институтот.

Неодамнешниот Самит на НАТО потврди дека, со својот историски влез во НАТО, Македонија повеќе не е полигон за големи проекти, кои ќе имаат крајна цел да ја растурат таа земја. Етничките Албанци, како малцинска заедница, покажаа почит кон својата земја, помогнаа да се постигне договор за името на земјата, членството во НАТО и да се реши најновиот спор со Бугарија за македонскиот идентитет и јазик. Самитот на НАТО потврди дека Македонија е на добар пат и треба да продолжи во таа насока.

Аналитичарите сметаат дека извршната наредба на американскиот претседател Бајден е предупредување и порака до сите во Западен Балкан, но и до македонските власти за интензивирање на борбата против криминалот и корупцијата и спротивставување на негативните појави и поединци, што може да го загрози регионалниот мир, стабилноста и просперитет. Важно е извршната наредба да ја вклучи и Албанија, бидејќи се отвора можноста сегашниот албански премиер Еди Рама, кој е обележан како „европски крал на нарко-бизнисот“, да биде на „црната листа“ на американската администрација .

– Ако администрацијата на САД сака да обезбеди траен мир и долгорочна стабилност, важно е високи бугарски функционери да бидат под санкции на САД, не само за блокада на процесот на проширување, но и поради тајната соработка со Русија и врските со мафијашко-криминалните структури. Не треба да се исклучи дека по воведувањето на санкциите во САД и ставањето на црната листа на двајца бугарски тајкуни блиски до Бојко Борисов, под санкции да сенајдат и самиот Борисов, Екатерина Захариева, Красимир Каракачанов, Андреј Коватчев, Ангел Џамбаски и многу други, велат од ИФИМЕС.